خرید سرور و هاست اختصاصی

الگوی صفحات وب

قاعده ساده ایی كه رفتار بیشتر خریداران شبكه ای را توضیح می دهد ، الگوی صفحات وب است . این ایده از آنجـا ناشـی شـده كـهمشتریان، صفحات وب را یكی یكی و بر اساس تجربه خرید باز می ك نند نه اینكه بر اساس فكر زیاد به آنها رسیده باشـند . مـشتریانبیشتر روی صفحه ای كه در آن هستند متمركز می شوند نه بر روی كل آن سایت. در هر صفحه مشتریان ممكن است دو كار را انجام دهند : تأیید كلیدی كه آنها را به هدفشان نزدیكتر می كند یا با كلید برگشت، از  آن صفحه منصرف می شوند.

بسیاری از سایتهای فروش كالا در اینترنت ، موقعیت هر صفحه در كل سایت و سایر امكانات موجود در آن سایت را به مشتری نشان

می دهند . بعضی از سایتها با چیزهایی از قبیل میله های ابزار، میله مرورگر عمودی و افقی و امثال آنها شلوغ شده انـد كـه در كـل،ارتباطی با مشتری ندارند . مشتریان معمولاً به ساختار كلی سایت دقت ندارند ، بلكه به دنبال انجام كاری هستند كه آنها را به هـدف شخصیشان نزدیكتر می كند.

نكته دیگر در الگوی صفحات این است كه صفحات وب نباید یك مرتبه به اهداف زیادی برسند .تمركز هر صفحه یا كـل سـایت روی یك هدف مشتری ، كار را برای مشتری ساده تر می كندو ترافیك سایت را نیز بالا می برد .بنابراین هر صفحه وب را روی یك هـدف متمركز كرده و هر چیزی را كه برای آن هدف ضروری نیست حذف نمایید.

روشهای سرعت بخشیدن به اجرای سایت وب

مردم در اینترنت بسیار بی صبرند و خیلی از آنها حاضر نیستند كه منتظر بمانند تا صفحه های سایت شما به طور كامـل در صـفحه مانیتور آنها ظاهر شود.مطمئن باشید كه به خاطر سرعت پایین سایتتان ممكن است مشتریانتان را از دست بدهید.

یكی از اهداف طراحی و نصب سایت باید این باشد كه سایت تا حد ممكن سریع باشد.در اینجا به سه روش موثر اشاره می كنیم:

.1 فشردن اندازه پرونده گرافیكی

ایده ای كه در اینجا مطرح می شود این است كه گرافیكها در یك پرونده كوچكتر فشرده شوند به طوری كه صفحه وب شما سریعتر اجرا گردد . اغلب طراحان ، گرافیكهایشان را در Photoshop و Paintshop pro می سازند و فكـر مـی كننـد كـه گرافیكهایـشان رادركوچكترین اندازه ممكن در آورده اند،اما اینطور نیست. بیشتر اوقات گرافیكها می توانند فشرده تر هم باشند.

وقتی كه گرافیكهایتان را ساختید توصیه می شود به سایتهای زیر مراجعه كنید.

www.jpegwizard.com سـایت بـه Jpegقالبهـای برای و Gif های قالب برای www.gifwizard.com , www.gifoptimizer.comمراجعه كنید.

در هنگام كار با برنامه های گرافیكی باید دقت كنید كه از رنگ های زیاد در گرافیك تان استفاده نكنید . بـرای مثـال بعـضی هـا درآگهی هایBanner خود از 16 میلیون رنگ استفاده می كنند در حالی كه اكثر مواقع فقط ازسه رنگ واقعی استفاده می كنند . به هرحال از حداقل تعداد رنگ ممكن در طرحی . استفاده كنید

همیشه از حالت 256 رنگ استفاده كنید یا اگر می توانید باید تلاش كنید تا از حالت 8 16 یا رنگ استفاده كنید.

 

.2 استفاده از جدول

اگر یك صفحه بلند دارید، دومین كاری كه می توانید انجام دهید تقسیم كردن آن به چنـدین جـدول مـی باشـد در ایـن روش بـا استفاده از جداول، متون را به چندین بخش مجزا تقسیم می كنیم. مرورگـر بلافاصـله صـفحه را اصـطلاحا Map نمـوده و بـه طـورخودكار شروع به ظاهر كردن متن در اولین جدول می نماید . هنگامی كه اولین جدول بر روی صفحه نمایان می شـود بقیـه صـفحه  هنوز در حال اجرا شدن است . این به بازدید كننده شما این امكان را می دهد كه در حالی كه بقیه صـفحه وب شـما در حـال اجـراشدن می باشد ، بلافاصله شروع به خواندن نماید.

 

.3 رها شدن از كدهای اضافی

یك راه دیگر برای سرعت بخشیدن به سایت وب از بین بردن كدهای اضافی معروف به ریداندنت HTML . است اگـر شـما از برنامـههایی مثل FrontPage استفاده می كنید تعداد بسیار زیادی كد اضافی پیدا خواهید كرد . این نوع برنامه ها تعداد زیادی از این كدها

را در صفحه شما قرار خواهند داد كه اصولاً در سایت به آنها نیازی نیست و فقط اندازه پرونده شما را افـزایش خواهـد داد . بـا خـارجكردن كدهای اضافی می توانید اندازه پرونده را به طرز چشمگیری كاهش دهید.

 

اكنون با استفاده از سه روش بالا پرونده را به میزان قابل توجهی كوچك كردید . حال سوال دیگر این اسـت كـه چگونـه مـی توانیـدزمان اجرای سایت خود را مشخص كنید . برای این منظور سایت Net mechanic به نـشانی www.marketingtips.com/tools.htmlمراجعه كرده تا گزارشی را دریافت كنید كه سرعت اجرای صفحه شما را در چندین مودم رایج نشان می دهد.

 

رهنمودهای زیر برای طراحی یك سایت موفق می باشد و سبب می شود تا صفحات وب جذابتر و كاربر پـسند تـری را  داشته باشید:

 

.1 دقت كنید حجم صفحه اصلی و اولیه سایت شما بیش از 60 كیلو بایت نباشد و حداكثر طی مدت 30 ثانیه توسط كـامپیوتری بـاسرعت 28,8 كیلو بیت در ثانیه دریافت شود.(این حجم و مدت زمان ایـده آل بـرای سـایت تجـارت الكترونیـك مـی باشـد و بـرای  سایتهای دیگر بسته به گرافیك آن متغیر است.)

 

.2 مطمئن شوید صفحه اصلی سایت شما، تمامی اطلاعات لازم و ضروری برای جلب توجه كاربران و بازدید كنندگان را در بر داشـته باشد.

.3 یكی از رایج ترین اشتباهات طراحان سایت عدم ذكر آدرس پست الكترونیك خودشان است . همیشه اطلاعـات تمـاس خـود را درسایت قرار دهید تا مردم بتوانند به وسیله آن پیشنهادات و انتقادات، سوالات و … را بیان كنند و در صورت دریافت نامـه الكترونیـكحداكثر ظرف 48 ساعت به آن پاسخ دهید.

 

.4 طراحی سایت باید به گونه ای باشد كه برای رسیدن به هر صفحه حداكثر 4 كلیك بر روی نوار مرور استفاده شود.

.5 اطلاعات سایت خود را مرتباً به روز كنید.

.6 محتویات سایت خود را از روی سایتهای دیگر كپی نكنید.

.7 در هنگام انتخاب كلمات كلیدی برای معرفی سایت خود به بررسی سایتهای هم موضوع بپردازید تا كد منبع آنها را بیابید.

.8 از صحت عملكرد سایت خود و نیز عدم وجود مشكل محتوایی مطمئن شوید.

.9 صفحات وب خود را با مرورگر های مختلف و درجات وضوح و تنظیمات رنگ مختلف آزمایش كنید.

10.مطمئن شوید كلیه پیوند های(Link) سایت شما كار می كنند.

11.مطمئن شوید تمام تصاویر سایت شما درست نمایش داده می شود .برای هر تصویر یك توضیح در نظر بگیرید تا زمان بـارگزاری، كاربر بداند كه عكس مربوط به چه موضوعی است.

12.املای كلمات سایت خود را بررسی كنید زیرا نام غلط محصول و نیز اشتباه در معرفی آن صدمات جبران ناپذیری در پی خواهـد داشت.

13.سایتتان را منسجم و یكپارچه كنید . به عنوان مثال هر صفحه آن نباید دارای یك رنگ زمینه و با الگوی متفاوت باشد.

14.گشت و گذار در سایت باید راحت و آسان صورت گیرد . تمامی پیوندهای سایت خود را به صورت متمركـز در بالا،پایین،چـپ یـا راست صفحه قرار دهید.

15.از بكارگیری ویژگی پخش خودكار صدا (Auto Play) در هنگام مراجعه كاربران به سایت خودداری كنید.

16.اندازه مناسب برای كادرهای تبلیغاتی 468*60 . پیكسل است ضمن رعایت این مساله سعی كنید در هر صـفحه بـیش از 2 كـادرقرار ندهید.

17.به طور كلی رنگ زمینه ای به غیر از سفید و سیاه را برای هشدار و تذكر بكار ببرید . رنگ سفید معمولاً مربوط بـه سـایتهایی بـا متن طولانی به كار می رود و رنگ سیاه برای القای سردی و بی تفاوتی به كار برده می شود.

 

مرحله سوم: خدمت دهنده (Server) سایت خود را انتخاب كنید  اصولاً خدمات میزبانی وب به 3 حالت ارائه می شود:

 

1. رایگان

در این حالت دومین به نام شما نیست و فضای اختصاصی محدودی در اختیار شما قرار می دهند . ایـن گونـه میزبـان هـا هیچگونـهپشتیبانی واقعی برای شما انجام نمی دهند.

 

2. ارزان

در این حالت تنظیمات اولیه رایگان است.هزینه زیر 30 دلار در سال دریافت مـی كننـد . دارای مـدیرتFTP، پـشتیبانیOnline درطول ساعات كاری می باشند.

 

3. خدمات كامل

هزینه ای برای تنظیمات اولیه ، هزینه ای بالاتر از 35 دلار در سال ، دارای مدیریت WebBase پـشتیبانی شـبانه روزی و در طـولهفته می باشند.

 

حالت اول برای سایت شخصی، خانوادگی، سرگرمی، كلوپ یا در كل برای تفریح ایده آل است ولی برای كار و تجارت مناسـب نمـی باشد . جهت اداره كردن یك كار سود آور Online شما به فصای خیلی بیشتری برای ذخیره كردن اطلاعات و همچنین ثبـت سـایت به نام خودتان نیاز دارید . بدون یك ظاهر حرفه ای كار شما بلافاصله اعتبار خود را از دست خواهد داد.حالت دوم در ظاهر انتخاب خوبی است . بیشتر شركت های ارائه دهنده میزبانی وب با هزینه پایین قول پشتیبانی فنی رایگان را مـیدهند اما بیشتر این شركتها اشكال بزرگی دارند كه شما زمانی متوجه خوا هید شد كه دیگر خیلی دیر شده است : آنهـا اصـلا نمـیتوانند به قول خود عمل كنند.

 

حالت سوم میزبانی حرفه ای وب و با كیفیت بالا كه شما برای تنظیمات اولیه و همینطور هزینه ماهیان ه بایـد مقـدار پـول بیـشتریبپردازید . این شركت ها در هر ساعت از روز و هر هفت روز هفته به صورت 24 ساعته آماده پاسـخگویی و كمـك بـه شـما هـستند .

اینگونه سایت ها بجای تنها FTP ،مدیریت Web base و همچنین رایج ترین فناوری online موجود مانند خطوط T3 سـریع جـاوا ،گزارش آمار مربوط به سایت، Real Video وAudio Real و موتور جستجوی مخصوص سایت را نیز در اختیارتان قرار می دهند.

 

تمام میزبانان وب خدمات مشابهی را ارائه می كنند . یك شخص یا یك شركت صفحات خـود را بـر روی سـرویس ( دهنـده Server) میزبان قرار می دهد و تمام مردم جهان از طریق مرورگ ر خود آن صفحات را می بینند.ولی این كل قضیه نیـست . كیفیـت و كـارایییك سایت وب به پهنای باند، امكانات سرویسگر و ساختار فنی شركت میزبان بستگی دارد.

برای انتخاب یك میزبان وب مناسب باید عوامل زیر را در نظر گرفت: 

.1 قابلیت اطمینان

هنگام انتخاب یك میزبان وب باید به اندازه، سرعت، تنوع ارتباط اینترنت سخت افزار و نرم افزار مورد استفاده میزبان توجه كنیم .آیازمان بالا بودن (Uptime) سرویسگراز زمان پایین بودن (Downtime) آن بیشتر است؟ زمان پاسخگویی میزبان، كیفیت و اسـتانداردمنبع انرژی اظطراری وهمچنین امنیت سرویسگر بسیار . مهم می باشد

.2 خدمات مشتری

ارائه 24 ساعته خدمات به مشتری بسیار مهم می باشد.

.3 زمان پاسخگویی

یكی از مهمترین پارامترها می باشد . با ارسال یك نامه به بخش پشتیبانی چقدر طول می كشد تا جواب بگیریـد؟جواب آنهـا چقـدر  مفید و قابل استفاده است . قبل از عقد قرار داد با شركت میزبان، برای بخش مشتریان آنها یك نامه الكترونیكی ارسـال كنیـد و اگـر كمتر از 2 ساعت جواب گرفتید آنگاه اقدام كنید.

.4 زمان مطمئن بالا بودن سرویسگر

اندازه و سرعت نشان دهنده مجموع پهنای باند شركت میزبان با اینترنت و بنابر این سرعت دست رسی سایت و حجم ترافیكـی اسـتكه می تواند داشته باشد . یكی از مهمترین پارامترها وجود چند منبع اینترنت برای شركت میزبان است . برای اینكه حداكثر زمان بالابودن سرویسگر بدست آید، باید چند ارتباط بین المللی اینترنت وجود داشته باشد . به این ترتیب اگر یكی از ارتباط هـا قطـع شـودحداقل یك ارتباط دیگر وجود دارد كه سرویسگر به كار خود ادامه دهد و سایت شما بالا بماند.

برخی از شركتها ادعا می كنند كه پهنای باند نامحدود دارند . این قضیه كاملا غیر واقعی است.چون هیچ كس چنـین پهنـای بانـدینمی تواند داشته باشد . در این نوع شركتها اگر سایت شما ترافیك بسیار بالایی داشته باشد ، شركت میزبان یا پـول بیـشتری طلـب  خواهد كرد یا سایت شما را متوقف خواهد كرد.

 

.5 چیدمان سازمان شركت

نوع سخت افزار استفاده شده، سیستم عامل وب سروری كه در حال كار است و ساختار شبكه داخلی از پارامترهای مهم به شمار میآید.ساختار فیزیكی ارتباط با اینترنت و ارتباط سرویسگر ها با شبكه چگونه است؟در چه سطحی از فعالیت، ارتقاء سخت افزار انجـام خواهد شد؟ اینگونه اطلاعات بسیار مهم هستند بخصوص زمانی كه اطلاعات حیاتی تجارت شما در آنجا میزبانی می شود.

.6 محافظت در مقابل بلایای طبیعی

.7 محافظت در مقابل قطع برق

.8 میزان امنیت سرویسگرها

در این مورد باید سوالات زیر را مد نظر قرارداد.

.1 سیاست ها و تنظیمات امنیتی شركت چگونه است؟

.2 آیا دیوار آتش(Firewall) در شبكه وجود دارد؟

.3 آیا متخصص امنیت در تیم آنها وجود دارد؟

عوامل دیگری نیز برای انتخاب یك میزبان وب خوب وجود دارد كه به برخی از آنان اشاره می كنیم:

آیا میزبانی به صورتwww.yourdomain.com است؟منظور این است كه با یك دومین مستقل میزبانی صورت می گیرد یا با دومین شركت.

آیا سرویسهای ارائه شده بر اساس سیستم عامل ویندوز است یا یونیكس؟

این مسأله بیشتر به نوع طراحی سایت شما بستگی دارد .به عنوان مثال اگر شما ازPHPو MySQL جهت طراحی استفاده كرده ایـد

بهترین سیستم عامل یونیكس می باشد ولی در صورت استفاده از سیستم ASP ویندوز مناسب است.

توجه: همیشه از شركتهای تخصصی میزبان وب در سیستم عامل یونیكس یا ویندوز استفاده كنید.یعنی شركتهایی كه فقط سیـستمیونیكس یا ویندوز را ارائه می دهند.

آیا تضمین پس دادن پول در 30 روز اول وجود دارد؟

اگر قرارداد یكساله بستید و در بین سال پشیمان شدید آیا بقیه پولتان را می دهند؟

آیا پشتیبانی به صورت ایمیل است یا تلفنی هم امكان دارد؟

آیا به صورت روزانه از فایل ها Backup گرفته می شود؟

روی هر كامپیوتر وب سرور چند سایت را نگهداری می كنند؟(بهترین حالت زیر 250 سایت است.)

چه اسكریپتها و نرم افزارهای مجانی خواهید داشت؟مثلا Shopping cart خواهید داشت؟

آیا توانایی معرفی به موتورهای جستجو را دارد؟

آیا سابقه فعالیت خوبی دارند؟جهت بدست آوردن سابقه شركتهای میزبان می توانید از آدرس زیر استفاده كنید.

Http://search.bbb.org/national/results.html

چند سایت مناسب جهت پیدا كردن میزبان وب وجود دارد كه در 2 زیر به مورد آن اشاره میكن می .

www.hostsearch.com

www.webhostdir.com

نوع دیگری از میزبانی وب وجود دارد و آن قرار دادن سرور به وسیله خودتان است . در این حالت كافی است كه خط ارتباطی سریعیبه همراه یكIP استاتیك در اختیار داشته باشید و روی یك كامپیوتر كه همیشه باید روشن باشد نرم افزار های مناسب از قبیل وب

سرور و سرور بانك اطلاعاتی و… را نصب كنید. در این حالت تمامی امكانات كامپیوتر از قبیل مـثلا 80 گیگـا بایـت هارددیـسك بـه

عنوان فضا، تمامیRam و تمام قدرتCPU در اختیارتان خواهد بود . جهت این كار به یك خط ارتباطی سریع (ADSL) نیـاز داریـد

.هزینه پرداختی این روش اجاره خط ارتباطی و مودم آن می باشد . در این روش باید كلیه جزئیـات مربـوط بـه شـبكه و اینترنـت را دانسته و بیشتر به دوستانی كه در این زمینه تخصص دارند توصیه می شود.

 

وب سایت شما مجموعه ای از پرونده ها (Files) می باشد كه بر روی یك كامپیوتر مشخص كه بـه آن خـدمات دهنـده وب ( Web Server) می گویند و به اینترنت متصل است مستقر می باشد. در حقیقت خریداران برای دیدن سایت شما از طریق اینترنـت بـا آن كامپیوتر خدمات دهنده وب مرتبط میشوند و پرونده ها (فایلها) را می بینند. كامپیوتر خدمات دهنده وب (Web Server) و ارتبـاط اینترنت آن باید به قدر كافی قوی و سریع باشند تا بتوانند به سرعت به تمام بازدید كنندگان كه می خواهند از سـایت شـما دیـدن كنند پاسخگو باشند.

خیلی از شركتها ترجیح میدهند كه خریداری، نصب، كنترل و اداره سخت افزار و نرم افزار Web Server خـود را شخـصا بـر عهـده

بگیرند. اما شركتهای كوچك و یا متوسط ترجیح میدهند تا بجای این كار و گذاشتن سرمایه بر روی سخت افزار، نرم افزار و ارتبـاط به اینترنت، از یك ISP (شركت ارائه دهنده خدمات اینترنت) یا میزبان وب كمك بگیرند. در ازای یـك اجـرت ماهیانـه، ISP هـا یـا شركتهای میزبان وب سایت شما را توسط یك ارتباط پرسرعت بر روی یكی از وب سرور های خود به شبكه اینترنت متصل میكنند، و این اجازه را میدهند كه سایت شما توسط هر كسی كه یك ارتباط اینترنت و یك كاوشگر وب دارد قابل بازدید باشـد. میزبـان وب برای سایت شما یك فضا بر روی سرور خود مهیا میكند و همچنین یك نـرم افـزار وب سـرور، یـك ارتبـاط پرسـرعت بـا اینترنـت، ابزارهایی برای كنترل و مدیریت سایت، پشتیبانی از خریداران، و امكانات تج ارت الكترونیك و … در اختیار سایت شما قـرار میدهـد.

تعداد زیادی ISP و میزبان وب برای انتخاب وجود دارند، و شما می توانید با توجه به مطالبی كه ذیلا مطرح میشوند یكـی از آنهـا را كه پاسخگوی نیازهای شما باشد انتخاب كنید.

خصوصیات دیگر برای شركت میزبان وب :

– میزبانی اشتراكی یا سرور خصوصی. میزبانی اشتراكی حالتی است كه در آن وب سایت شما به همراه تعداد دیگری وب سایت دیگربر روی یك كامپیوتر سرور قرار می گیرد. این یك راه حل اقتصادی برای سایتهای كوچكتر است. پرداخت جهت یك كامپیوتر سروراختصاصی راه حلی است كه برای سایتهای بزرگتر و شلوغتر مورد استفاده قرار می گیرد و سرعت دسترسی بالاتر را فراهم مـی آورد  و همچنین شما را مطمئن می سازد كه سایت شما صد در صد در دسـترس بازدیـد كننـدگان خواهـد بـود (در عـوض در میزبـانیاشتراكی سرعت و قدرت كامپیوتر سرور میان بقیه سایتها هم تقسیم میشود ). آیا ISP یا میزبان وب مورد نظر شما هر دو انتخـاب راپشتیبانی می كند؟

 

– فضای ذخیره سازی بر روی دیسك سخت. سایتهای كوچكتر ممكن است فضای ذخیره سازی حدود 300 تا 500 مگـا بایـت نیـازداشته باشند، این در حالی است كه سایتهای تجارت الكترونیك شلوغتر ممكن است لا اقل به 9 گیگا بایت (9000 مگابایت) فـضایذخیره سازی یا سرور خصوصی نیاز داشته باشند. همانطور كه سایت شما رشد میكند (و به فضای بیـشتری نیـاز پیـدا میكنـد) ISPشما باید با مجموعه ای از انتخابها برای فضا دهی به سایت شما همخوانی داشته باشد.

 

– دسترسی. اگر شما مشغول انجام یك تجارت الكترونیك هستید، سایت شما باید بیست و چهار ساعته برای بازدید كننـدگان قابـل دسترس باشد. ISP ها و شركتهای میزبان وب با استفاده از فن آوری هایی مثل Load Balancing و Clustering میزان دسترسی رابه حداكثر می رسانند. آیا ISP شما قول دسترسی نزدیك به 100 درصد را به شما میدهد؟

– اشتراك پست الكترونیكی (E-Mail Account). اشتراك پست الكترونیكی كه نام دامین شما را در بر داشته باشد اغلب توسط ISPها ارائه می شوند. آیا این اشتراك ها همراه هزینه ماهانه پرداختی و قیمت میزبانی محاسبه شده اند؟

 

– كد گذاری SSL. امنیت شماره كارتهای اعتباری و سایر اطلاعات شخصی كه خریداران برای شما ارسال مـی كننـد بایـد در صـدر اهمیت قرار گیرد. آیا ISP شما و یا میزبان وب تان سایت شما را توسط سیستم SSL حفاظت میكند؟

 

– پشتیبانی. یك قسمت بسیار مهم برای انتخاب یك ISP یا میزبان وب این است كه نیازی به نگرانی برای در حال كار نگـه داشـتنوب سرور نداشته باشید. آیا وب سرور مورد نظر شما پشتیبانی 24 ساعت در شبانه روز و هفـت روز در هفتـه 24x )7) را ارائـه مـینماید؟